Tlen inhalacyjny jak stosować?

tlen inhalacyjny medyczny w szpitalu dla dzieci

Tlen medyczny to czysty tlen w postaci sprężonego gazu o zawartości minimum 99% objętości. Często można go zakupić w aptekach, sklepach medycznych czy specjalnie do tego dostosowanych sklepach internetowych. Tlen medyczny występuje w postaci sprayu, koncentratu tlenu lub butli tlenowej. Jest szczególnie niezbędny do zastosowania dla osób z niedotlenieniem, problemami z oddychaniem, czy tych, które wymagają długotrwałej terapii w domowym zaciszu.

 

Tlen medyczny inhalacyjny jak stosować

Tlen inhalacyjny to idealny środek do zastosowania w przypadku niewystarczającego zaopatrzenia organizmu w tlen, nie tylko dla osób ciężko chorych. Tlen inhalacyjny jest idealny również w stanach zwiększonego wysiłku fizycznego, przewlekłego stresu, stanach przewlekłego zmęczenia, również podczas wspinaczki wysokogórskiej.

Sposób użycia tlenu inhalacyjnego zależy od jego formy zakupu. Tlen inhalacyjny występuje w sprayu, butli tlenowej i w formie koncentratu tlenu.

Butla tlenowa

  • tlen w butli to sprężone powietrze pod ciśnieniem (wartość stężenia tlenu) 150 lub 200 bar, co daje około 2000 litrów czystego tlenu, czyli starcza na 130 minut stosowania przy użyciu 15 l/minutę,
  • w tym wypadku sama butla nie jest wystarczająca, do tlenoterapii potrzebny jest jeszcze zakup m.in. reduktora i końcówek podawacza, specjalnego systemu rurociągów,
  • butla tlenowa jest zdatna do użytku przez okres około 1 roku, następnie butlę należy nabić ponownie, nadaje się do użytku wielokrotnego,
  • tlen z butli tlenowej ma zastosowanie wyłącznie medyczne dla osób z chorobami układu oddechowego, chorobami krążenia – sposób jego użycia należy ustalić indywidualnie z lekarzem.

Tlen inhalacyjny jak używać

Tlen inhalacyjny w puszcze lub w sprayu to tlen używany głównie doraźnie w warunkach domowych lub w sytuacji chwilowego niedotlenienia organizmu podczas uprawiania intensywnych ćwiczeń fizycznych, wspinaczki wysokogórskiej czy intensywnego wysiłku organizmu.

Tlen inhalacyjny z maską

Tlen inhalacyjny w puszcze i sprayu można zakupić dodatkowo w opcji z maską, która znacząco ułatwia zażywanie wdechów czystego tlenu. Maskę dołączamy dodatkowo do sprayu lub buteleczki i przykładamy do ust i nosa, następnie uwalniamy powietrze ze sprayu lub puszki i bierzemy głęboki wdech lub kilka wdechów.

Tlen inhalacyjny w puszce

Tlen inhalacyjny w puszcze wspomaga organizm podobnie jak tlen inhalacyjny w sprayu – w stanach niewystarczającego zaopatrzenia organizmu w tlen, czyli podczas intensywnego wysiłku fizycznego, w stanach wzmożonego stresu czy stanach chorobowych (po konsultacji z lekarzem). Produkt w puszcze zawiera zazwyczaj około 5 litrów sprężonego tlenu, ale jest dostępny również w większych puszkach m.in. 15 litrowych, które starczają na około 100 oddechów 2-sekundowych. Zazwyczaj tlen inhalacyjny w puszcze zakupisz w zestawie z maską i rurką, które znacząco ułatwią proces tlenoterapii.

Tlen inhalacyjny w sprayu i w puszcze to środek doraźny, który znacząco ożywia ciało i umysł, świetnie sprawdza się u sportowców, kierowców zawodowych, osób uprawiających wspinaczkę wysokogórską, jak również biznesmenów, studentów – u wszystkich, którzy wymagają wsparcie przy intensywnej pracy fizycznej lub umysłowej.

Tlen inhalacyjny w puszce jak stosować

Tlen inhalacyjny w puszcze zazwyczaj występuje w zestawie z rurką i specjalnie dostosowaną do tlenoterapii maseczką. Sposób użycia tlenu inhalacyjnego w puszcze zawsze warto jest wcześniej uzgodnić z lekarzem. Standardowo taka puszka czy spray, starcza na ok. 140 pełnych wdechów tlenu, czyli na kilka minut użycia czystego tlenu, w przypadku osób obłożnie chorych może być stosowany jako dodatek wspomagający przy krótkim wyjściu na zewnątrz, u osób zdrowych jest to skuteczny zastrzyk energii, który skutecznie sprawdza się przy intensywnym wysiłku fizycznym i psychicznym. Czysty tlen wspomaga pracę całego organizmu, dostarcza energii i wzmacnia ciało.

Tlen inhalacyjny w sprayu

Tlen w sprayu:

  • to ok. 99,4% skoncentrowanego tlenu w postaci niewielkiej, aluminiowej puszki, której zawartość to około 14 litrów tlenu, co starcza na około 120-140 wdechów,
  • preparat często stosowany jest w zestawie z maseczką, która ułatwia podaż tlenu,
  • sprawdza się szczególnie u osób zdrowych, które są poddane są intensywnemu wysiłkowi fizycznemu lub psychicznemu,
  • może być zastosowany również u osób z problemami zdrowotnymi, taki jak: duszności, astma, POChP, osób cierpiących na choroby układu krążenia i tych wymagających tlenoterapii. W przypadku zastosowania tlenu w sprayu do leczenia osób chorych należy wcześniej zasięgnąć porady lekarza,
  • tle w spray może służyć również jako zastępnik butli z tlenem lub koncentratu medycznego w czasie chwilowych wyjść z domu.