Tlen inhalacyjny COVID

Shop Banner

Szukasz sposobu na poprawę wydolności? Chcesz pozbyć się problemów ze snem? Przebyłeś zakażenie koronawirusem Covid 19 i przez niewielkie trudności z oddychaniem czujesz, że potrzebujesz tlenowego wspomagania? Tlen inhalacyjny to coś dla Ciebie. Niewielka puszka, którą możesz mieć zawsze pod ręką – zarówno w domu, jak i poza nim. Puszka zmieści się w walizce, możesz więc mieć ją ze sobą także w trakcie wyjazdu. Zawsze wtedy, gdy będzie Ci potrzebny „zastrzyk” tlenu, będziesz mieć go przy sobie.

Tlen inhalacyjny a covid

Tlen inhalacyjny ma bezsprzecznie wiele zalet. Jest to skoncentrowany gaz, który zawiera około 99% tlenu. Co trzeba wiedzieć o takim produkcie?

  • Jedna puszka to mniej więcej 99% skoncentrowanego tlenu,
  • Produkt występuje pod postacią niewielkich rozmiarów aluminiowej puszki,
  • Jedna puszka zawiera 14 litrów tlenu,
  • Jedna puszka pozwala na wykonanie około 120-140 wdechów, czyli około 10 minut kuracji przeprowadzanej w trybie ciągłym,
  • Środek może mieć w zestawie maseczkę, która pozwala na wygodne podanie tlenu,
  • Preparat, jakim jest tlen inhalacyjny w puszce, jest przeznaczony przede wszystkim dla zdrowych osób, głównie dla sportowców, osób, które są poddawane bardzo dużemu wysiłkowi fizycznemu oraz psychicznemu, u zawodowych kierowców,
  • Preparat można stosować również u osób, u których występuje duszność (np. po przebyciu zakażenia koronawirusem, zapalenia płuc – choroby Covid 19), jak również u astmatyków, u osób cierpiących na schorzenia układu krążenia, układu oddechowego, którzy potrzebują tlenoterapii – jednak istotne jest tu wskazanie lekarskie oraz konsultacja z lekarzem przed rozpoczęciem podawania tlenu inhalacyjnego,
  • Środek taki może w określonych sytuacjach zastępować koncentrator tlenu lub butlę z tlenem – może się tak dziać na przykład podczas przebywania poza domem, a gdy zachodzi potrzeba podania tlenu,
  • Puszka z tlenem inhalacyjnym to produkt skrajnie łatwopalny, należy więc pamiętać o odpowiednim sposobie przechowywania produktu – należy trzymać puszkę z dala od źródeł ciepła i ognia, najlepiej daleko od urządzeń elektrycznych.

Tlen inhalacyjny koronawirus

Tlen inhalacyjny może okazać się pomocny w przypadku osób, które potrzebują inhalacji w warunkach domowych, przechodzą Covid 19 lub mają inne choroby. Oczywiście nie mówimy tu o przypadkach ciężkich, dużych trudności z oddychaniem czy niedotlenienia, spadku saturacji. Duże problemy zawsze muszą być konsultowane z lekarzem. Bez jego wskazań prowadzenie tlenoterapii na własną rękę może nie być efektywne, a nieumiejętna podaż tlenu może nawet przynieść niekorzystne skutki.

Trudności z oddychaniem w przypadku Covid 19

Jeśli chodzi o koronawirusa, czyli wirusa SARS-Cov-2, który wywołuje chorobę Covid 19, bardzo często jednym z objawów są trudności z oddychaniem. Dzieje się tak, ponieważ wirus atakuje płuca i w wielu przypadkach wywołuje zapalenie płuc. Jednym z objawów tego, że coś złego się dzieje, jest spadek saturacji.

Saturacja – co to jest? Jakie wartości są odpowiednie?

Saturacja jest to stopień nasycenia cieczy gazem. W tym przypadku mówimy o stopniu nasycenia krwi tlenem. Dokładniej, termin ten określa ilość hemoglobiny związanej we krwi z molekularnym tlenem do całkowitej ilości hemoglobiny w organizmie. Do życia, odpowiedniego funkcjonowania człowiek potrzebuje odpowiedniej ilości tlenu i tę właśnie ilość określa saturacja. To piąty parametr życiowy obok parametrów takich jak puls, temperatura ciała, ciśnienie krwi praz częstotliwość oddechu.

U osoby zdrowej jeden gram hemoglobiny może związać 1,34 ml tlenu. A zatem 100 ml krwi przenosi około 20 ml tlenu. Tkanki i narządy w ciele człowieka otrzymują około 1000 ml tlenu na minutę – serce w ciągu minuty pompuje 5000 ml krwi. Do przeżycia tkanki potrzebują mniej więcej 250 ml tlenu, a zatem zapas jest dość mały. Dlatego bez podaży odpowiedniej ilości tlenu, tkanki mogą przeżyć przez mniej więcej 3 minuty. Po tym czasie mogą już pojawiać się pierwsze uszkodzenia.

Tlen inhalacyjny na covid

Saturację mierzy się za pomocą urządzenia zwanego pulsoksymetrem. Sprzęt ten mierzy procent związania hemoglobiny z tlenem znajdującym się we krwi. Pulsoksymetr podaje wynik pomiaru w wartości procentowej. Saturację krwi oznacza się w formie zapisu SpO2 98%, gdzie 98% to przykładowa wartość. U osób dorosłych pomiaru saturacji dokonuje się na opuszku palca albo na płatku ucha. U noworodków mierzy się saturację za pomocą urządzenia założonego na nadgarstek lub na stopę.

Prawidłowe nasycenie krwi tlenem

Prawidłowe nasycenie krwi tlenem oscyluje w okolicach 100%. U zdrowego człowieka jest to zazwyczaj 99%. U palaczy i osób starszych może być nieco niższa, jednak dopóki wartość saturacji nie schodzi poniżej 90%, jest to wskaźnik poprawny. Natomiast już wartość saturacji na poziomie niższym niż 95% może oznaczać zagrożenie hipoksją, czyli stanem, w którym krew nie dostarcza odpowiedniej ilości tlenu do tkanek. Stan ten może dotyczyć jednego narządu, ale także i całego organizmu. Saturacja poniżej 90% to stan, w którym należy wezwać lekarza.

Wartości saturacji na poziomie niższym niż 70% określa się już jako stan zagrażający życiu. Tak niskie wartości nasycenia krwi tlenem prowadzą najpierw do ciężkich uszkodzeń mózgu, zaburzeń percepcji, a w ostateczności nawet do śmierci.

Tlen inhalacyjny opinie covid

Czy tlen inhalacyjny jest bezpieczny? Tlen w puszce jest polecany przede wszystkim osobom zdrowym, sportowcom, osobom poddawanym dużemu wysiłkowi fizycznemu. Warto jednak zauważyć, że tlen inhalacyjny może być pomocny w przypadku łagodzenia objawów duszności, które często towarzyszą chorom serca czy płuc. Podczas wyjścia z domu taka puszka może zastąpić z powodzeniem koncentrator tlenu czy butlę tlenową. Trzeba jednak pamiętać, że puszka ma ograniczoną pojemność i jedno opakowanie tlenu może wystarczyć na około 10 minut ciągłego stosowania.

Należy także pamiętać, że nie wolno nadużywać tlenu. Dostarczenie swojemu organizmowi zbyt wielkiej ilości tlenu może doprowadzić wręcz do problemów zdrowotnych. Najlepiej więc prowadzić terapię z użyciem tlenu po konsultacji ze specjalistą lub pod kontrolą lekarza.

Tlen inhalacyjny przy covid

Stosując tlen inhalacyjny podczas chorowania na Covid 19 i występowania trudności z oddychaniem, warto zachować ostrożność. Podanie tlenu w nieodpowiednim momencie może skutkować problemami. Jeśli w trakcie Covid 19 rozwinęło się zapalenie płuc i w jego wyniku pojawia się niewydolność oddechowa, dochodzi do hipoksemii. Jest to zbyt niska zawartość tlenu we krwi tętniczej. To z kolei pobudza do pracy ośrodek oddechowy. Jednocześnie rozwija się też hiperkapnia – podwyższenie ciśnienia dwutlenku węgla we krwi. Nagłe podanie tlenu osobie, która znajduje się w takim stanie może spowodować zatrzymanie pobudzania ośrodka oddechowego, co w efekcie prowadzi nawet do zatrzymania oddechu.

Jak widać zatem, w cięższych przypadkach, szczególnie gdy spada saturacja, należy zasięgnąć porady lekarza lub udać się do szpitala. Jednak w lżejszych przypadkach, kiedy odczuwamy jedynie dyskomfort, a saturacja jest na odpowiednim poziomie i nie budzi obaw, możemy wspomóc się tlenem inhalacyjnym.

Co więcej, tlen w puszce to doskonały sposób na zmniejszenie dyskomfortu po przebyciu choroby wywołanej przez koronawirusa. Wiele osób uskarża się już po wyzdrowieniu na przejściowy dyskomfort związany z oddychaniem. W takiej sytuacji warto sięgnąć po tlen inhalacyjny. Trzeba jednak w każdym wypadku pamiętać o tym, aby nie aplikować zbyt wiele tlenu, ponieważ nadpodaż może także wywołać problemy. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza, który odpowie na wszystkie pytania i zaleci dalsze, dodatkowe kroki, jeśli tylko takie będą w danej sytuacji niezbędne.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

View :