Mróz niszczy koronawirusa. Prawda czy fikcja?

mróz zabija koronawirusa

Czy temperatura ma wpływ na koronawirusa?

Mróz niszczy koronawirusa – Z takim stwierdzeniem można się spotkać na wielu portalach społecznościowych. Czy jest to prawda? Odpowiadamy.

  • Koronawirus potrafi przetrwać w zamrożeniu. Natomiast zabija go temperatura powyżej 70 st. C
  • Przez obecnie panującą mroźną jak również suchą aurę jesteśmy bardziej podatni na ataki wirusów.

Jak wiadomo, koronawirusy nie są odporne na wysokie temperatury. Im wyższa temperatura oraz wilgotność, tym szybciej następuje dezaktywacja SARS-CoV-2 na powierzchniach.

Laboratoryjne badania pokazują, że przebywający poza organizmem wirus jest stabilny w temperaturze 4 stopni Celsjusza

Opublikowane w “The Lancet Microbe” badania dowodzą, że wirusy zostają zabite po pięciu minutach w temperaturze 70 st. C. Natomiast badanie dotyczące sposobów odkażania masek N95 mówi, że temperatura 70 st. C zabija koronawirusa po około godzinie. Tak więc mróz nie niszczy koronawirusa.

Zobacz również:

Prowadząc w 2010 badania, nad szczepami spokrewnionymi z koronawirusem, naukowcy wykazali ich wyższą zdolność do przetrwania w niższych temperaturach.

WHO ogłosiła, że koronawirus jest przenoszony przy każdej pogodzie i nie ma powodu by wierzyć, że zimno go zabija. Zarówno deszcz, jak i śnieg mogą “rozproszyć” wirusy obecne na różnych obiektach na zewnątrz (np. poręczach). Natomiast musimy pamiętać, że zakażamy się drogą kropelkową i to jest główny czynnik wywołujący epidemię.

Czy promienie słoneczne mogą unieszkodliwić koronawirusa?

Niestety, nie mamy dobrych wiadomości – Słońce nie pomaga w walce z koronawirusem. Przeprowadzone w Hiszpanii badanie wykazało, że im więcej godzin ze słońcem, tym więcej występuje przypadków zachorowań na covid 19. Potwierdza to opóźnienie pomiędzy dniami słonecznymi a zachorowaniami wynoszące od 8 do 11 dni. Inaczej wyglądają wyniki w przypadku grypy, gdzie zachorowalność jest niższa przy dłuższym nasłonecznieniu. Jak mówią autorzy pracy: “Chodzi tu o nasze zachowanie, po prostu w słoneczne dni jesteśmy bardziej skłonni do omijania nakazów i zapominania o zasadach bezpieczeństwa”.

Naukowcy zapewniają, że promieniowanie UV nie ma jakiegokolwiek wpływu na koronawirusa. Długość fali wymagana do zabicia patogenu wynosi poniżej 280 nanometrów. Ten rodzaj światła, promieniowanie UVC, nie dociera do Ziemi –  jest pochłaniane przez warstwę ozonową.