Koronawirus zagraża życiu nawet po wyzdrowieniu

koronawirus zagraza zyciu

Negatywne skutki po ciężkim przebiegu COVID-19 mogą się utrzymywać jeszcze długo po wyzdrowieniu.

Koronawirus zagraża życiu, to oczywiste. Niestety, badacze z University of Michigan odkryli, że ciężki przebieg COVID-19 pozostawia ślad w organizmie jeszcze przez długi czas po wyzdrowieniu. Tzw. ozdrowieńcy, którzy przeszli koronawirusa, zmagają się z uciążliwymi skutkami choroby czy też powikłaniami. Takimi powikłaniami są m.in problemy psychiczne czy też nawet zgon.

Wyzdrowiałeś po koronawirusie? To jeszcze nie koniec przygód.

Dane ponad 1250 pacjentów, przebywających wiosną i latem w jednym ze szpitali w stanie Michigan, zostały przeanalizowane przez amerykańskich naukowców. Chorzy trafili tam z powodu COVID-19. Wnioski wyciągnięte przez badaczy nie napawają optymizmem.

Wg. uczonych, w ciągu dwóch miesięcy od opuszczenia szpitala zmarło 7 proc. pacjentów. W grupie intensywnej terapii odsetek był jeszcze wyższy i wyniósł aż 10 proc. Natomiast 15 proc. wróciło ponownie do szpitala, jak podaje PAP.

W ciągu dwóch miesięcy po opuszczeniu szpitala, 39 proc. ankietowanych (spośród 488 osób) nie powróciła do swoich normalnych aktywności. Mimo, że byli już zdrowi, wciąż odczuwali negatywne skutki koronawirusa.

Spora część pacjentów, aż 12% skarżyło się, że nie jest w stanie zająć się sobą na poziomie takim, jak przed chorobą. Ponad 22 proc. narzekało na zadyszkę przy niewielkim wysiłku. Objawy takie jak zaburzenia węchu i smaku, utrzymywały się po COVID-19 wśród 30% badanych.

Z przyczyn zdrowotnych, jak również z powodu utraty zatrudnienia, 40% badanych nie mogła powrócić do pracy po koronawirusie. Wśród osób, które powróciły do pracy, aż 26% nie było w stanie pracować tak wydajnie, jak przed chorobą.

Spustoszenie w organizmie po koronawirusie, utrzymuje się jeszcze długo po wyzdrowieniu.

Niemalże połowa pacjentów bez wątpienia wskazała, że COVID-19 w dużym stopniu wpłynął na ich psychikę i stan emocjonalny. Niektórzy z ozdrowieńców, zdecydowało się poszukać pomocy nawet u specjalistów.

COVID-19 wpłynął nie tylko na kwestie zdrowotne. Skutki wirusa na własnym portfelu odczuło aż 37 proc. badanych. Natomiast około 10 proc. przyznało, że musiało wykorzystać wszystkie swoje oszczędności. Niemalże 7% ankietowanych miało konieczność ograniczenia wydatków na podstawowe potrzeby, takie jak ogrzewanie, jedzenie czy też leki. Koronawirus zagraża życiu, nie tylko w kwestii zdrowotnej, ale również ekonomicznej.

Jak mówi autorka pracy, Vineet Chopra, dane wskazują, że skutki spustoszenia organizmu po przebyciu COVID-19, ciągną się jeszcze długo po pobycie w szpitalu i obejmują więcej, niż same problemy ze zdrowiem.

Jak wskazują naukowcy, konieczne będzie opracowanie programów, które pomogą wspierać pacjentów wracających do zdrowia po pobycie w szpitalu z powodu COVID-19.

Źródło badań: „Annals of Internal Medicine”.

Zobacz też:

https://tleninhalacyjny.pl/rekord-zgonow-z-powodu-covid19/

Najlepsze preparaty dla zwierząt:
https://oneshot.pl/product-category/ochrona-zwierzat/