Jak używać tlen inhalacyjny?

Tlen Inhalacyjny

Tlen inhalacyjny to wysokiej jakości produkt, którego stężenie powoduje szybsze jego przyswajanie, przez co organizm lepiej radzi sobie ze skutkami niedotlenienia wszystkich komórek. Polecany jest głównie dla astmatyków, osób z POChP oraz tych, którzy przebywają w miastach o wysokim stężeniu zanieczyszczeń powietrza.

 

Jak używać tlen medyczny

Tlenoterapia tlenem medycznym ma szeroki wachlarz zastosowań. Podawanie tlenu medycznego wspomaga rehabilitację po przebytych zabiegach, zmniejsza nasilone objawy alergiczne, przykre dolegliwości związane z menopauzą czy też działa wspomagająco podczas bólu menstruacyjnego. Tlen inhalacyjny stosowany jest także u pacjentów z zaburzeniami depresyjnymi, ponieważ wpływa on na ich ogólne samopoczucie, znacznie je poprawiając.

Używanie tlenu medycznego

Domowe leczenie tlenem – DLH – jest niezwykle pomocne w momencie konieczności tlenoterapii chorego przez 24 h na dobę. Zwłaszcza, gdy cierpi on na POChP. W takich sytuacjach tlenoterapia poprawia stan zdrowia pacjenta, jego komfort życia i ma także pozytywny wpływ na jego stan emocjonalny i intelektualny. Zaawansowane stadia choroby POChP upośledzają tor oddychania, a uszkodzone płuca i pęcherzyki płucne, które rozwijają się podczas przebiegu choroby, wywołują stan zwany niewydolnością oddechową.

Leczenie tlenem w domu zostało rozpowszechniane już na przełomie lat 60siątych, kiedy to pulmonolodzy ze Stanów Zjednoczonych wykazali pozytywne rezultaty leczenia tlenem medycznym zarówno w szpitalu, jak i w domu danego pacjenta.

Używanie koncentratora tlenu

Koncentrator tlenu to narzędzie niezbędne w leczeniu chorób płuc czy serca, które przebiegają wraz z niewydolnością oddechową. Aparat ten pobiera podczas działania powietrze z otoczenia, w którego skład wchodzi tlen o stężeniu 21 %, a następnie absorbuje z niego azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen w postaci stężonej o wartości przekraczającej 90%. Stężenie tlenu w takiej ilości nazywane jest tlenem medycznym. Sprzęt ten dodatkowo filtruje i oczyszcza powietrze, a jeżeli w jego skład wchodzi również specjalny do tego pojemnik – nawilża podawany gaz.

Koncentrator tlenu może działać nieprzerwanie przez 24 h na dobę, dostarczając tym samym określoną w ustawieniach ilość tlenu w czasie 1 minuty. Najczęściej jest to ilość od 0,5 do 5 litrów. Podstawami wskazującymi na konieczność zastosowania tlenu poprzez koncentrator tlenowy u osoby potrzebującej, to choroby układu oddechowego, schorzenia kardiologiczne oraz onkologiczne. Wyszczególniając podstawowe schorzenia, możemy stworzyć listę tych, które są podstawą dla zastosowania koncentratora tlenowego:

 • astma oskrzelowa
 • zwłóknienie płuc
 • dysplazja oskrzelowo – płucna
 • mukowiscydoza
 • POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc
 • rak płuc

Podawanie tlenu jest także wspomagające w przypadku osób ze schorzeniami kardiologicznymi, takimi jak:

 • nadciśnienie tętnicze czy niedociśnienie
 • niewydolność krążenia
 • dusznica bolesna
 • bóle sercowe w klatce piersiowej
 • zwłóknienie mięśnia sercowego

Natomiast w przypadku chorób onkologicznych, koncentratory tlenu poprawiają rezultaty stosowanego leczenia i wpływają pozytywnie na ogólną jakość życia pacjenta.

Jak używać tlenu w puszce

Tlen pod ciśnieniem w puszce zawiera nie mniej, niż 99,4% skoncentrowanego tlenu. Stosowany jest on do przywrócenia odpowiedniego stężenia tlenu w tkankach. Wskazaniem do zastosowania tlenu medycznego pod ciśnieniem jest większość postaci niedotlenienia. Należy jednak pamiętać, by kontrolować leczenie tlenem medycznym. Należy podawać go w taki sposób, by zmniejszyć hipoksję, jednak nie doprowadzić do zahamowania czynności ośrodka oddechowego osoby inhalowanej.

Jak używać tlenu w domu

Jeśli sytuacja tego wymaga i osoba chora potrzebuje terapii tlenowej ciągłej, najlepszym rozwiązaniem jest zakup koncentratora tlenu, który podaje tlen 24 h na dobę, a jedyne, czego do tego potrzebuje, to stałego podłączenia do prądu. Istnieją dwa rodzaje koncentratorów tlenowych:

 • stacjonarne – jest to typ koncentratorów używany najczęściej, ze względu na większą wydajność tego sprzętu. Wykorzystuje się je zarówno w szpitalach jak i przychodniach lekarskich czy klinikach, ale doskonale sprawdzają się także do użytku domowego. Choć koncentratory tlenu mają spore gabaryty, gwarantują one efektywną, ciągłą pracę, gwarantując tym samym osobom potrzebującym stałe źródło czystego tlenu.
 • przenośne – urządzenia te są mniejsze i bardziej poręczne, aby łatwiej można było je transportować. Umożliwiają one podawanie tlenu choremu w sytuacji, kiedy musi on opuścić na pewien czas miejsce zamieszkania (np. podczas podróży z miejsca na miejsce). Przenośne koncentratory tlenu są jednak mniej produktywne, dlatego też po tego typu sprzęt mogą sięgnąć osoby, u których problemy z oddychaniem nie są nasilone bądź gdy potrzebują tego typu terapii okazjonalnie i traktują ją jako uzupełnienie regularnej terapii aparatami stacjonarnymi.