Jak działa mydło antybakteryjne?

Mydło antybakteryjne to nie tylko środek do zachowana higieny, ale przede wszystkim skuteczny sposób na pozbycie się chorobotwórczych bakterii, które wywołują różnego rodzaju infekcje. Prawidłowe mycie rąk i zachowanie odpowiedniej higieny jest niezwykle istotne. Ręce należy myć po każdym posiłku, po wyjściu z toalety i po powrocie do domu, jak również po kontakcie z osobami chorymi.

Spis treści:

 • Mydło antybakteryjne
 • Mydło antybakteryjne medyczne
 • Mydło antybakteryjne w kostce
 • Mydło antybakteryjne w płynie
 • Mydło antybakteryjne a zwykłe

W poniższym artykule dowiesz się czym jest mydło antybakteryjne oraz jakie mydła antybakteryjne wyróżniamy oraz czym różni się mydło antybakteryjne od mydła zwykłego.

Mydło antybakteryjne

Dłonie to miejsce bytowania licznych bakterii, które przenoszą groźne dla zdrowia choroby. Wystarczy, że dotkniesz dłonią poręczy w autobusie, pieniędzy, owoców, warzyw, ubrań, przycisków przy wejściu do środków transportu miejskiego, a następnie tą dłonią dotkniesz twarzy i przy osłabionej odporności infekcja gotowa. Szczególnie narażone na infekcje są dzieci, które nie uważają na higienę i często dotykają dłonią twarzy w trakcie zabawy na placu zabaw czy kontaktu z rówieśnikami.

Warto pamiętać o tym, że niedostateczne dbanie o higieny rąk prowadzi do tzw. chorób brudnych rąk, wśród których wyróżniamy:

 • zakażenie E.coli,
 • grypę,
 • tasiemczycę,
 • wirusowe zapalenie wątroby typu A,
 • zakażenie salmonella,
 • zakażenie koronawirusem,
 • zakażenie gronkowcem.

Jak prawidłowo myć ręce (dokładne mycie rąk) krok po kroku?

 1. Na lekko mokre ręce nabierz odrobinę mydła.
 2. Drugą dłonią rozprowadź mydło na pierwszej.
 3. Namydl obie dłonie.
 4. Spleć palce i dokładnie je namydl.
 5. Pokryj mydłem wierzch drugiej dłoni i zamień dłonie.
 6. Umyj kciuki.
 7. Teraz umyj nadgarstki i spłucz ręce wodą.
 8. Na koniec osusz ręce ręcznikiem.

Jakie mydło najlepiej stosować? Czy mydło antybakteryjne jest rzeczywiście bardziej skuteczne od zwykłego mydła? W czasach koronawirusa głośno zrobiło się szczególnie o antybakteryjnych mydłach? Czym takie mydła różnią się od zwykłego mydła? Mydło antybakteryjne znacznie sprawniej i szybciej radzi sobie z otaczającymi nas bakteriami, należy jednak uważać, żeby mydło to w składzie nie zawierało toksycznej substancji o nazwie triklosan, choć mydło to ma antygrzybiczne i antybakteryjne właściwości to wykazuje jednak dużo wad. Warto przetestować mydła antybakteryjne Avroderm, które są niezwykle skuteczne, zarazem bezpieczne i wolne od toksycznego triklosanu.

W czym tak szkodliwy jest triklosan? Zachowuje się jak hormon, który wnika do organizmu w czasie mycia rąk. Może prowadzić do zaburzenia tarczycy, układu nerwowego i osłabienia mięśni. Dodatkowo triklosan jest również szkodliwy dla środowiska, odpowiada za rozkład materii organicznej, a z czasem stosowanie tego typu mydeł prowadzi do uodpornienia na działanie określonych bakterii. Z tego względu w 2017 r. FDA zakazała użycia triklosanu, tak samo w Unii Europejskiej wielkość stężenia triklosanu nie może przekroczyć 0,3% stężenia. Najlepiej zawsze sprawdź skład mydła antybakteryjnego i kup takie na bazie bezpiecznych składników np. nanosrebra, który jest nezwykle skuteczny w procesie zwalczania bakterii i grzybów.

Mydło antybakteryjne medyczne

Mydło antybakteryjne medyczne to mydło używane zazwyczaj w szpitalach, placówkach służby zdrowia, jak również u pacjentów z odleżynami do mycia odleżyn. Mydło antybakteryjne zabija ponad 99% bakterii, zabija zarazki i nie powoduje podrażnień i skórnych alergii. Wpływa na ograniczenie rozprzestrzeniania się wszelkich drobnoustrojów, przez co pomaga chronić przed zakażeniami. Ze względu na wysoką zawartość składników pielęgnujących, jest szczególnie zalecana personelowi medycznemu. Mydło to może być stosowane do mycia rąk, ale również do mycia głowy, jak również całego ciała. Mydło takie nie zawiera toksycznych substancji takich jak triklosam. Jest bezpieczne do częstego stosowania, zarówno dla personelu placówek medycznych, jak również dla pacjentów, tych małych i tych dorosłych.

Mydło antybakteryjne w kostce

Mydło w kostce wykorzystuje wodorotlenek sodu. Poza wodorotlenkiem sodu mydło w kostce zawiera również olej kokosowy i olej palmowy, który twardnieje, co sprawia, że mydło w kostce zyskuje stałą strukturę. Olej palmowy wykorzystuje nawilżające właściwości, dzięki zastosowaniu kwasu stearynowego, który jest obecnie uważany za bardziej nawilżającą formę niż występujący w oleju kokosowym kwas stearynowy.

Mydło w kostce to klasyczna, znana wszystkim od wieków forma. Mydło to jest jednak niepraktyczne w miejscach publicznych, gdzie ręce myje wiele osób, w tym również małe dzieci.

Mydło antybakteryjne w płynie

Mydło w płynie jest doskonałym rozwiązaniem do użytku w miejscu publicznym, jak również do wygodnego zastosowania w domowym zaciszu. Z wbudowaną pompką jest szczególnie wygodne do zastosowania dla małych dzieci. Dodatkowo można je łatwo rozprowadzić i umożliwia łatwe namydlenie dłoni przy zachowaniu wysokiej wydajności.

Mydło antybakteryjne a zwykłe

Mydło antybakteryjne jest szczególnie skuteczną alternatywą dla zwykłego mydła. Stosowane na masową skalę głównie w ośrodkach zdrowia publicznego, prywatnego w szpitalach i hospicjach. Mydło antybakteryjne występuje zarówno w formie płynnej, jak również w kostce, jednak ze względu na jego przeznaczenie najlepszą formą jest mydło w płynie, które dzięki zastosowaniu bezpiecznego dozownika jest bezpieczniejsze i bardziej wydajne od klasycznego mydła w kostce.

Mydło antybakteryjne doskonale się sprawdza również do zastosowania w domowym zaciszu, szczególnie w obecnej pandemicznej sytuacji na rynku. Warto jednak pamiętać o sprawdzaniu składu w celu wyeliminowania produktów, które zawierają triklosam. Jednym z producentów bezpiecznych mydel antybakteryjnych jest m.in. Avroderm, oferujący skuteczny preparat w płynnej formie.