Gdzie kupić tlen dla chorego?

tlen medyczny o2pro

Butla z tlenem medycznym lub też tlen dostępny w formie sprayu czy w postaci koncentratora to sprzęt, który staje się coraz popularniejszy, zwłaszcza ze względu na możliwość wygodnego zastosowania i sposobność użycia w domowym zaciszu. Sprzedaż takiego, niekiedy niezbędnego do życia chorego osprzętu rozkwita w ogromnym tempie. Czy rzeczywiście warto posiadać go w domu?

Tlen do oddychania dla chorego

Tlenoterapia to metoda leczenia tlenem, która polega na zwiększeniu stężenia tlenu w powietrzu wdychanym. Osoby cierpiące na niewydolność oddechową, czyli takie, których ciśnienie parcjalne tlenu we krwi jest na poziomie poniżej 60mmHg, a ciśnienie parcjalne dwutlenku węgla jest na poziomie większym niż 45 mmHg, powinny w przypadku niewydolności oddechowej stosować właśnie tlenoterapię.

Tlen medyczny dla chorego

Domową terapię tlenem umożliwia koncentrator tlenu. Pobiera on powietrze z otoczenia, absorbując azot, dzięki czemu do organizmu chorego trafia tlen o stężeniu ponad 90%. Jednocześnie sprzęt ten filtruje i oczyszcza podawany gaz. Jeśli jest wyposażony w specjalny pojemnik, również odpowiednio nawilża. Czas trwania takiej tlenoterapii u chorego uzależniony jest od stanu jego zdrowia, jednak z zasady przyjmuje się, że nie powinien przekraczać 15 godzin na dobę – również włączając w ten czas godziny nocne, podczas snu.

Tlen dla chorego w domu

Koncentrator tlenu wskazany jest przy chorobach układu oddechowego, ale również przy schorzeniach kardiologicznych czy też onkologicznych. Choroby, przy których zaleca się tlenoterapię dla chorego, to:

 • rak płuc,
 • mukowiscydoza,
 • zwłóknienie płuc,
 • astma oskrzelowa,
 • dysplazja oskrzelowo – płucna,
 • przewlekła obturacyjna choroba płuc – inaczej POChP.

Schorzenia kardiologiczne, przy których leczenie tlenem jest niezmiernie istotne, to:

 • dusznica bolesna,
 • bóle sercowe w klatce piersiowej,
 • nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze,
 • zwłóknienie mięśnia sercowego,
 • niewydolność krążenia.

Stosowanie tlenu medycznego podczas chorób onkologicznych poprawia całkowite rezultaty terapii u chorej osoby i pozytywnie wpływa na ogólną jakość jej życia.

Koncentrator tlenu jest urządzeniem medycznym, które ma na celu dostarczenie tlenu do organizmu osoby chorej jak również zdrowej. Najczęściej jednak stosuje się go w przypadku osób chorych, które cierpią na różnego rodzaju dolegliwości np. związane z układem oddechowym. Koncentrator tlenowy ma również szerokie zastosowanie ogólne np. podnosi poziom regeneracji organizmu po wysiłku (np. po ciężkim treningu) i poprawia sprawność umysłową organizmu.

Tlen dla chorego w domu cena

Tlenoterapia koncentratorem tlenu to uniwersalna metoda, która wpływa na wzmocnienie całego organizmu oraz poprawia stan jego funkcjonowania. Dlatego też stosowanie koncentratora tlenowego staje się coraz popularniejszą metodą na poprawienie ogólnej jakości życia. Skoncentrowany tlen posiada bowiem wiele właściwości leczniczych – przyśpiesza gojenie się ran, podnosi poziom regeneracji po wysiłku i wydolności organizmu, spowalnia procesy starzenia się, a także poprawia ogólną wydolność oddechową.

Wiele osób podkreśla, że dla ogólnego, dobrego samopoczucia warto stosować domową tlenoterapię, aby zniwelować skutki wdychania powietrza przepełnionego smogiem (zwłaszcza w dużych miastach).

Ceny koncentratorów tlenu wahają się zazwyczaj w granicach od 2000 zł aż do kilkunastu tysięcy zł, zwłaszcza w kontekście koncentratorów przenośnych. Przed zakupem konkretnego modelu najlepiej jest zapoznać się z szerokim zakresem ofert proponowanych przez różnych producentów.