Tlen Inhalacyjny na COVID 19 – Prawda czy mit?

tlen inhalacyjny na koronawirusa

Tlenoterapia pomaga w leczeniu chorych na koronawirusa i choroby płucne.

Koronawirus nie schodzi z czołówek prasy czy też portali informacyjnych. W zminimalizowaniu skutków pandemii pomaga tlenoterapia, którą zastosowano u pacjentów z niewydolnością płucną spowodowaną przez COVID-19. To nie pierwszy raz, gdy leczenie tlenem okazuje się niezwykle skuteczne, nie tylko przy problemach z oddychaniem.

Tlen inhalacyjny a koronawirus

Śmiertelność z powodu koronawirusa, wynika głównie z infekcji płuc i niewydolności oddechowej. W cięższych przypadkach, choroba atakuje płuca. Ponieważ tlen medyczny ma zdolność do penetracji tkanek, pozwala to na dostanie się odpowiedniej ilości tlenu do krwi, co znacząco hamuje proces zapalny. Prawidłowo zastosowana tlenoterapia może być bardzo skuteczna u pacjentów z koronawirusem.

Skuteczność leczenia tlenem potwierdzają badania przeprowadzone w samym centrum epidemii – chińskim mieście Wuhan. Badania zostały przeprowadzone przez doktora Zhong Yangling na pacjentach z koronawirusem. Część osób pod opieką lekarza, znajdowała się już w stanie krytycznym. Jak czytamy w raporcie z badań, tlenoterapia miała za zadanie wesprzeć leczenie COVID-19. Wyniki działania tych zabiegów zostały określone jako wysoce skuteczne.

Jak wspomina doktor Zhong, złagodzenie objawów spowodowanych koronawirusem nastąpiło już po pierwszych seriach zabiegów. W ten sposób zwalczano u chorych hipoksemię, czyli zbyt niski poziom tlenu we krwi. Podwyższanie tego ciśnienia powoduje dostarczanie większej ilości tlenu do komórek w organizmie, co pozwala mu skuteczniej walczyć z chorobami czy też stanami zapalnymi.

Pierwszy zabieg zmniejszył objawy duszności, jak również bólu w klatce piersiowej u pacjentów leczonych przez dr Zhonga w Wuhanie. Kolejne zabiegi znacząco poprawiały oddech pacjentów, redukując w znacznym stopniu duszności.

Terapia tlenowa to skuteczny sposób dotleniania

Jak podaje Changijang General Hospital of Oxygen Shipping, jest kilka istotnych zalet tlenoterapii w stosunku do zwykłego oddychania świeżym powietrzem:

 • Zwiększona wydajność przyswajania tlenu, powodowana przez zwiększone przenikanie cząsteczek gazów w tkankach płucnych.
 • ​Ilość tlenu, która rozpuszcza się we krwi, jest dużo większa, niż całkowita zdolność transportu hemoglobiny. Tutaj tlen jest dostarczany do osocza jak również do płynu mózgowo-rdzeniowego.
 • Ukrócenie niedoboru tlenowego organizmu. W serii krótkich zabiegów poprawia metabolizm, nawet tych najbardziej niedotlenionych części organizmu.
 • Wiele badań potwierdziło wpływ terapii tlenowej na komórki odpornościowe. Wiele publikacji medycznych wskazuje na działanie terapeutyczne tlenu w ostrym obrzęku płuc na dużych wysokościach.

Tlen Inhalacyjny nie leczy choroby COVID-19, ale jest skuteczną metodą minimalizowania skutków ubocznych niedotlenienia organizmu. Zwiększa wydolność organizmu i przyśpiesza procesy regeneracyjne.

Ponadto, tlenoterapia jest także skuteczna podczas leczenia kontuzji, jako środek redukujący ból i obrzęki oraz powstrzymujący rozwój bakterii w miejscach urazu. Dodatkowo, sprawdzi się jako naturalny i skuteczny sposób na leczenie wielu chorób. Najważniejsze z nich to:

 • cukrzyca, borelioza, autyzm,
 • schorzenia neurologiczne, kardiologiczne, gastrologiczne,
 • spowolnienie procesów starzenia,
 • ortopedia i rehabilitacja,
 • depresja i zespół wypalenia zawodowego,
 • przemiana materii, dermatologia,
 • leczenie oparzeń czy też reumatyzm.