Co to jest dezynfekcja i jakie ma znaczenie w zapobieganiu szerzeniu chorobom

Nawet te powierzchnie, które na pierwszy rzut oka wydają się czyste, mogą być siedliskiem niebezpiecznych drobnoustrojów. Dezynfekcja jest procesem, który ma na celu zniszczenie form wegetatywnych wszelkich wirusów, bakterii, grzybów czy pasożytów. Terminu tego używa się tylko i wyłącznie w kwestii usuwania tego rodzaju drobnoustrojów z wszelkiego rodzaju przedmiotów.

Co to jest dezynfekcja

Skuteczność dezynfekcji zależy od trzech czynników. Pierwszy z nich, to rodzaj drobnoustrojów, które mają jej podlegać. Należy pamiętać, że każdy gatunek wykazuje inną aktywność fizjologiczną. Pod uwagę należy wziąć także ilość osobników poddawanych temu zabiegowi. Drugi czynnik, to rodzaj wykorzystywanej metody dezynfekcji. Musi być ona zawsze dopasowana do rodzaju potencjalnego zagrożenia, w innym przypadku może okazać się ona nieskuteczna. Należy także zapewnić odpowiedni czas na zadziałanie środków użytych do rodzaju danego zabiegu oraz ich odpowiednie stężenie. Im dłużej i dokładniej cały proces dezynfekcji zostanie przeprowadzony, tym więcej drobnoustrojów czy też pasożytów można się pozbyć. Trzecim czynnikiem wpływającym na skuteczność zabiegu są warunki, w których zostaje on przeprowadzony, wilgotność jak i temperatura oraz odczyn pH.

Dezynfekcję wykonać można, wykorzystując metody:

 • termiczno – chemiczne, będące połączeniem środków chemicznych i wysokiej temperatury
 • chemiczne, z wykorzystaniem do tego alkoholi, aldehydów lub też soli amonowych
 • fizyczne, poprzez oddziaływanie na dane przestrzenie parą wodną lub promieniowaniem

Dezynfekcja pomieszczeń

Dezynfekcja odgrywa kluczową kwestię w profilaktyce zakażeń. Gdy dany materiał biologiczny traktowany jest jako źródło chorobotwórcze, wszystkie przedmioty i powierzchnie, które miały kontakt z osobą chorą lub też jej wydzielinami, powinny być zawsze poddane odkażeniu. Zabieg ten musi być wykonywany nie tylko w placówkach służb zdrowia, ale również w salonach kosmetycznych, studiach tatuażu czy też dobrowolnie – w mieszkaniach i domach.

Dezynfekcja mieszkania

Mieszkania, zwłaszcza te usytuowane w blokach, narażone są na problemy związane z inwazją wszelkiego rodzaju szkodników. Dzieje się tak, ponieważ w jednym budynku znajdują się zazwyczaj zsypy przeznaczone do wyrzucania śmieci, często bywa również tak, że piony kanalizacyjne bywają nieszczelne. Dlatego też niezmiernie ważne jest to, by obserwować stan swojego mieszkania i w razie wystąpienia w nim owadów niewiadomego pochodzenia, sięgnąć po pomoc w postaci dezynfekcji, która skutecznie rozprawi się z zaistniałym problemem.

Istnieje kilka metod dezynfekcji mieszkań, stosowanych w zależności od posiadanego problemu. Wyróżnia się takie jej rodzaje jak:

 • ozonowanie
 • zamgławianie
 • opryskiwanie lub przecieranie powierzchni środkami dezynfekującymi

Ozonowanie to metoda, którą przeprowadza się bez użycia środków chemicznych. W tym przypadku czynnikiem biobójczym jest ozon – gaz o silnych właściwościach utleniających.

Zamgławianie i odgrzybianie za pomocą dyfuzji suchej i niewidocznej mgły to jeden z najskuteczniejszych rodzajów dezynfekcji. Drobna mgła dociera nawet do trudno dostępnych miejsc, skutecznie rozprawiając się z zaistniałym problemem.

Dezynfekcja rąk

Aby przeprowadzić dezynfekcję rąk, należy zastosować się do kilku wytycznych, które pozwolą wykonać te czynność w sposób odpowiedni. Jak wykonać dezynfekcję rąk za pomocą środka dezynfekującego?

 1. Nakładamy odpowiednią ilość preparatu, by umożliwiło nam to zwilżenie dłoni
 2. Pocieramy dłoń o dłoń, rozprowadzając preparat na całej ich powierzchni
 3. Pocieramy wewnętrzną część prawej dłoni o grzbietową część lewej dłoni i odwrotnie
 4. Splatamy palce i pocieramy wewnętrzne części dłoni
 5. Po wyschnięciu dłoni są one odpowiednio zdezynfekowane – nie myjemy ich ponownie, pozostawiamy na nich preparat bakteriobójczy

Dezynfekcja dłoni

Aby skutecznie zdezynfekować dłonie, należy nałożyć na nie środek odkażający, który zawiera co najmniej 60 % alkoholu. Dzięki temu możemy mieć pewność, że dłonie zostaną oczyszczone ze szkodliwych bakterii, które zniweluje odpowiednia ilość alkoholu w danym środku odkażającym. Pamiętać należy, by dezynfekować dłonie po każdej wizycie w toalecie publicznej, w sytuacji zetknięcia się z osobami chorymi, czy też po głaskaniu zwierząt innych niż te, które posiadamy w domu. Ilość bakterii i drobnoustrojów mieszczących się na wszelkich przedmiotach w miejscach użytku publicznego jest zatrważająca, dlatego też, by zadbać o zdrowie zarówno swoje jak i swoich dzieci, należy stosować środki odkażające dłonie przynajmniej kilka razy dziennie.