Brakuje tlenu w szpitalach

Tlen inhalacyjny w walce z Covid-19 jest potrzebny jak powietrze. Czy uda się zaspokoić potrzeby szpitali?

 

Duża część pacjentów chorych na COVID-19, trafiając w ciężkim stanie do szpitali wymaga tlenoterapii. W rezultacie, zużycie tlenu w szpitalach wzrosło kilkukrotnie. Niedobory w wyposażeniu występowały już wcześniej, wyraźnie wzrosły w listopadzie –a to dopiero początek problemów.

 

W pierwszych dniach listopada w mediach zaczęła krążyć niepokojąca wiadomość, że w Szpitalu Powiatowym w Kraśniku, 30 pacjentów (z czego 8 pod respiratorem) trzeba było przetransportować do innych szpitali z powodu braku tlenu medycznego. Pacjent w wieku 69 lat, którego służby medyczne transportowały w ciężkim stanie do kraśnickiego oddziału, nie został przyjęty z powodu braku tlenu inhalacyjnego. Niestety, w trakcie transportu do szpitala MSWiA w Lublinie, pacjent zmarł.

Tylko na początku listopada, wykorzystanie tlenu medycznego wzrosło niemal czterokrotnie, m.in. wśród dolnośląskich oddziałów ratowniczych. Rekordowy wzrost użycia tlenu inhalacyjnego odnotowano w Słupcy, w szpitalu przeznaczonym dla pacjentów z koronawirusem –Wykorzystanie tlenu inhalacyjnego wzrosło tam siedmiokrotnie!

 

W całym kraju placówki medyczne poprzez media zaczęły komunikować o brakach tlenu inhalacyjnego, który jest niezbędny do tlenoterapii chorych na COVID-19. Jak się okazało, wiele z placówek posiada zapas tlenu medycznego tylko na jeden dzień, a opóźnieniaw dostawach grożą nieuniknioną katastrofą.

 

Zakaz wywozu, wkracza UOKIK, decyzje

 

 

Braki w dostawach tlenu, Ministerstwo Zdrowia zareagowało dopiero 6 listopada. Na tzw. „Liście antywywozowej” w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia znalazły się m.in. „punkty poboru gazów medycznych”, „dozowniki tlenu” jak również „reduktory”.10 Listopada, minister zdrowia Adam Niedzielski, przekazał na konferencji prasowej informacje, że rząd planuje przeobrażenie krajowej infrastruktury produkcji tlenu technicznego na infrastrukturę do dostarczania tlenu medycznego. Wspomniał również o planach budowy zbiorników tlenowych przy szpitalach.