Tlen inhalacyjny na atak astmy, czy koronawirusa?

tlen inhalacyjny medyczny w szpitalu dla dzieci

Czy tlen inhalacyjny może być pomocny w walce z koronawirusem, czy też astmą? Jak rozpoznać z którą chorobą mamy do czynienia? Jakie są podobieństwa, różnice? Zapraszamy na kolejny artykuł!

Koronawirus

To w chwili obecnej jedno z największych zagrożeń dla ludzi. Nie oznacza to jednak, że inny dolegliwości zniknęły i możemy całkowicie o nich zapomnieć. Jednym ze schorzeń, które dotyczy dużego odsetka globalnej populacji jest astma oskrzelowa. W jaki więc sposób możemy odróżnić atak astmy od objawów zakażenia nowym koronawirusem? Odpowiedź na to pytanie znają osoby, które cierpią na astmę i wiedzą, jak się ona objawia.

Obydwie choroby powodują suchy kaszel czy też trudności z oddychaniem, jak również mogą doprowadzić do niewydolności układu oddechowego, niedotlenienia organizmu i w konsekwencji doprowadzić do śmierci. Zarówno w jednym, jak i drugim przypadku, odsetek pacjentów, u których choroba przebiega ze znacznym nasileniem objawów, jest nieduży. W dalszej części wyjaśnimy, jak odróżnić atak astmy od nasilenia objawów koronawirusa, oraz jak możemy wspomóc swój organizm.

Astma – Co to za choroba?

Jest to jedna z chorób układu oddechowego o przewlekłym przebiegu. Przy odpowiedniej kontroli, nie powoduje uciążliwych problemów i nie stanowi dużego zagrożenia. Chorzy na astmę, mogą normalnie funkcjonować, ale kluczowe jest tutaj wczesne rozpoznanie choroby i rozpoczęcie właściwego leczenia. W przypadku zignorowania pierwszych objawów, wysiłek czy też kontakt z alergenami mogą spowodować ataki duszności, które mogą stać się zagrożeniem dla zdrowia.

Astma oskrzelowa – objawy

Objawy tej choroby często bywają mylone z zapaleniem oskrzeli, ponieważ w przypadku obu chorób, infekcje przechodzą dolne drogi oddechowe. Dzieje się tak w szczególności u małych dzieci, u których choroba dopiero zaczyna się rozwijać. Stan zapalny oskrzeli objawia się napadami suchego, jak również duszącego kaszlu, któremu towarzyszą świsty oskrzelowe, niepokój, ucisk w klatce piersiowej czy też problemy z oddychaniem. Gdy podejrzewamy atak astmy, należy przede wszystkim wezwać karetkę i zadbać o to, aby chora osoba oddychała chłodnym, nawilżonym i świeżym powietrzem. Posiadanie w takim przypadku w swojej domowej apteczce butli z tlenem inhalacyjnym może okazać się zbawienne – Pomoże osobie z atakiem astmy złapać pełny oddech.

Koronawirus – Objawy

Początkowe objawy zakażenia nowym koronawirusem przypominają grypę. Najczęściej o zakażeniu świadczą:

  • ból mięśni i stawów, który stopniowo narasta i zaczyna uniemożliwiać normalne funkcjonowanie
  • ból głowy, czy też ból w klatce piersiowej
  • znaczne osłabienie
  • suchy kaszel, duszności
  • umiarkowana czy też wysoka gorączka

W przypadku wielu chorych, występują również utrata węchu czy też smaku. Do grupy rzadziej występujących objawów COVID 19, zaliczamy także katar, biegunkę czy też wymioty.

Podobieństwa i różnice pomiędzy COVID-19 oraz astmą

Astma, jak i COVID 19 objawiają się uciążliwym kaszlem oraz dusznościami. Napad astmy mija po zastosowaniu leków rozkurczających oskrzela w postaci wziewnej lub domięśniowej. Natomiast dolegliwości zawiązane z COVID-19 mogą trwać nawet kilkanaście dni i mieć różny stopień nasilenia. W niektórych przypadkach są wskazaniem do tlenoterapii, w czym pomoże nam tlen inhalacyjny. Różnicą w przypadku astmy i COVID-19 są także towarzyszące tym chorobom dodatkowe objawy. Choć atak astmy mogą poprzedzić typowe objawy przeziębienia lub zapalenia oskrzeli, to astmatyk zazwyczaj nie gorączkuje. Ciężkiemu przebiegowi COVID-19 zwykle towarzyszą nasilone objawy grypopodobne m.in. ból całego ciała, silne osłabienie, zaniki pamięci, nadmierna senność. Zarówno w przypadku astmy, jak i koronawirusa, warto mieć tlen inhalacyjny pod ręką. Lepiej, żeby nigdy się nie przydał, niż gdyby miało go zabraknąć.